"Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro - Ojczyznę."
Jan Paweł II   (Karol Wojtyła)

Zadanie 5.

Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego

o tematyce patriotycznej.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” realizacja zadania 5 polegała na zorganizowaniu ogólnoszkolnego konkursu recytatorskiego o tematyce patriotycznej. Celem konkursu była popularyzacja literatury polskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz kształtowanie wrażliwości literacko- językowej. Do konkursu przystąpili wszyscy chętni uczniowie z klasy: 5, 6 i 7. W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Wysłuchać mogliśmy tekstów, które budziły w nas uczucia szacunku i umiłowania naszego kraju. Uczniowie przedstawili następujące wiersze:

- Józef Szczepański „Hymn”

- Wincenty Pol „Do Gopła”

- Władysław Bełza „ W podziemiach Wawelu”

- Franciszek Karpiński „ Na dzień 3 Maja 1791 roku szczęśliwie doszłej konstytucji”

- Krzysztof Kamil Baczyński „ Elegia o chłopcu polskim”

- Władysław Bełza „ Cnoty kardynalne”

- Władysław Bełza „ Co kochać?”

- Władysław Bełza „ Czym będę?”

- Cyprian Kamil Norwid „ Moja piosnka II”

- Władysław Bełza „ Do polskiego chłopięcia”

- Władysław Bełza „ Modlitwa polskiego dziewczęcia”

- Maria Konopnicka „ Kochasz Ty dom”

- Władysław Bełza „ Modlitwa za Ojczyznę”

- Jan Kochanowski „ Na lipę”.

Występy oceniano według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja tekstu, pomysłowość , opanowanie pamięciowe, dykcja, donośność głosu, tempo mówienia i ogólne wrażenie artystyczne.

Wyłoniono następujących laureatów konkursu:

I miejsce: Patrycja Bartyzel, klasa 6d

II miejsce: Małgorzata Kalużna, klasa 5d

III miejsce: Katarzyna Kowalewska, klasa 7c

Wyróżnienia:

Ewa Szczapińska, klasa 7c

Karolina Grabarczyk, klasa 6d

Gabriela Szcześniak, klasa 6b

Michał Dulewicz, klasa 5d

Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z  tematem  konkursu, wspaniale deklamowali swoje wiersze. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie, a wygranym życzymy dalszych sukcesów.

Opiekunowie: Marta Długosz (nauczyciel historii) Katarzyna Gloger (nauczyciel historii)