Nauka przez zabawę – lekcja chemii i fizyki z udziałem suchego lodu.

28 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole pokaz popularnonaukowy „W krainie niskich temperatur”. W widowisku przygotowanym przez Edukatorów Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach, wzięli udział uczniowie klas 7, II i III gimnazjalnych. Głównym bohaterem zajęć był  suchy lód - dwutlenek węgla CO2 w stanie stałym. Substancja ta w warunkach normalnych nie topi się lecz sublimuje w powietrzu (pobierając ciepło), czyli zmienia stan skupienia ze stałego w gazowy, z pominięciem stanu ciekłego. Proces ten powoduje samorzutne ochłodzenie się suchego lodu do temp. -78,5 °C. Okazuje się, że oprócz zastosowań praktycznych jest on świetnym materiałem do prostych trików i sztuczek, pozwalającym wyjaśnić zachodzące w przyrodzie zjawiska i prawa.
    Animatorki ECN, p. Magda i p. Diana, wykorzystały w przeprowadzanych eksperymentach suchy lód i przedstawiły m. in. produkcję dymu dyskotekowego, samo nadmuchujące się balony, świeczkę, której nie dało się podpalić, bajecznie kolorowe lewitujące bańki mydlane, działko gazowe, krzyczące monety i generator dymiącej piany. Wykonując eksperymenty edukatorki opowiedziały o zjawiskach takich jak: interferencja światła, sublimacja oraz iryzacja, a także przypomniały  uczniom prawo Pascala i właściwości kwasowe CO2. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w tej nietypowej lekcji.