"Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego że własna."

Zadanie3. Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” w marcu przystąpiliśmy do realizacji zadania: Przeprowadzenie sondażu wśród uczniów, nauczycieli, mieszkańców miejscowości nt. postaw patriotycznych oraz roli patriotyzmu lokalnego. Celem badania było pogłębienie wiedzy na temat stosunku Polaków do historii Polski, Święta Niepodległości, obchodzenia świąt państwowych i narodowych oraz patriotyzmu. W zadaniu uczestniczyli uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice, mieszkańcy naszej miejscowości. Łącznie badaniem sondażowym objęto 103 uczniów i 100 przedstawicieli społeczności lokalnej. Każdy ankietowany musiał odpowiedzieć na następujące pytania: - Którą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy świętować 11 listopada 2018 r? - Jakie są polskie symbole narodowe? - Ile lat Polska była pod zaborami? - Które z postaci historycznych najbardziej kojarzysz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości? - Z czego Polacy mogą być dumni, będąc za granicą? - Czy Twoim zdaniem patriotyzm polega na:

Okazywanie szacunku godłu, fladze, hymnowi narodowemu

Dbałości o zabytki

Poznawaniu i przestrzeganiu prawa

Kibicowaniu polskim sportowcom

Pielęgnowaniu lokalnych zwyczajów i tradycji

Kupowaniu polskich produktów

Uczestnictwie w obchodach świąt narodowych

- Czyj pomnik znajduje się obok Urzędu Pocztowego w Końskich ? - Przy którym pomniku rozpoczynają się w Końskich uroczystości z okazji Święta Niepodległości?

Opiekunowie: Katarzyna Gloger (nauczyciel historii), Marta Długosz (nauczyciel historii)