Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych -

Przywróćmy Ich Pamięć – W Hołdzie Bohaterom”

Dnia 1 marca 2018 roku w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w Szkole Podstawowej nr 1 odbyła się uroczysta akademia „Przywróćmy Ich Pamięć – W Hołdzie Bohaterom”. Spotkanie prowadził dyrektor szkoły Jarosław Drzazga. Najważniejszymi bohaterami uroczystości byli członkowie koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych: doradca Wojewody Świętokrzyskiego Tomasz Staniek, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański ze swoimi zastępcami Krzysztofem Jasińskim oraz Marcinem Zielińskim, Wicestarosta Konecki Andrzej Marek Lenart, Członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dorota Duda, przedstawiciel kieleckiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marek Jedynak, a także radni Rady Miejskiej w Końskich i dyrektorzy szkół. Program, który przedstawiła młodzież opierał się na pismach jakie Żołnierze Wyklęci kierowali do swoich rodzin –„zakazanych listach”. Program przygotowały Marta Długosz i Alina Gwardecka .

Przed publicznością wystąpili: Aleksandra Kołodziejczyk i Filip Cieślik – konferansjerzy, wokaliści – Katarzyna WesołowskaAleksandra Włodarczyk i Zuzanna Latańska oraz recytatorzy Klaudia KamińskaMonika MłynarczykMartyna ZroślakAlicja JakubowskaAgnieszka Trojanowska.