Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy – my pamiętamy!”

Zbigniew Herbert

III Gminny Konkurs Historyczny „Przywróćmy Ich Pamięć – w Hołdzie Bohaterom”

Dnia 9 lutego 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 1 odbył się III Gminny Konkurs Historyczy o historii i postaciach Żołnierzy Wyklętych. Konkurs skierowany był do uczniów klas 2 i 3 oddziałów gimnazjalnych. Uczniowie biorący udział w konkursie rozwiązywali test wiedzy, który składał się z 20 pytań. Tegoroczny test obejmował następujące zagadnienia: „Droga Wyklętych”, Witold Pilecki „Witold”, Antoni Heda „Szary”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, Józef Kuraś „Ogień”, Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”, Józef Franczak „Lalek” oraz Emil Fieldorf „Nil”. Konkurs otworzyli Krzysztof Jasiński zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie oraz Krystyna Milczarek Naczelnik Wydziału Edukacji. Komisja w składzie: Alina Gwardecka, Marta Długosz, Krystyna Cygankiewicz, Iwona Kasielska oraz Katarzyna Opala – sprawowała opiekę nad prawidłowym przebiegiem konkursu. Po zakończonej pracy wszyscy uczestnicy otrzymali  pamiątkowe dyplomy. Uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród dla laureatów nastąpi 1 marca 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Końskich, podczas uroczystych obchodów poświęconych Żołnierzom Wyklętym.

Marta Długosz, Alina Gwardecka