§ 2

Postanowienia ogólne

  1. Celem procedury jest określenie zasad funkcjonowania szkoły w czasie epidemii oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród uczniów, ich rodziców oraz pracowników Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Końskich podczas prowadzonych w niej zajęć wychowawczych, opiekuńczych, dydaktycznych.

  2. Procedura obowiązuje od dnia 1 września 2021 r. do odwołania.

  3. Od dnia 1 września 2021 r. kształcenie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater w Końskich prowadzone jest w formie tradycyjnej – stacjonarnie.

  4. Zakres procedur: ustalenie zasad bezpiecznego i higienicznego pobytu uczniów i pracowników na terenie szkoły, sposobów monitorowania oraz postępowania w sytuacji podejrzenia wystąpienia na terenie placówki zagrożenia wirusem COVID -19.

  5. Adresaci procedur: do przestrzegania procedur zobowiązani są: dyrekcja szkoły, nauczyciele i pracownicy obsługi, uczniowie oraz rodzice/ prawni opiekunowie uczniów oraz wszystkie osoby przebywające na terenie placówki.

  6. Postanowienia zawarte w niniejszej procedurze mogą być na bieżąco uzupełniane i korygowane
    w miarę potrzeb i konieczności zastosowania innych rozwiązań nieujętych w niniejszym dokumencie oraz mogą być zmieniane przez dyrektora szkoły na podstawie aktów prawnych
    i wytycznych MEN, MZ i GIS opublikowanych po dacie stworzenia niniejszej procedury.

  7. Zalecenia ogólne:

Szczepienie − rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.

Dezynfekcja − przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.

Dystans − minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.

Higiena − częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

Maseczka − w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.

Wietrzenie − przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

§ 3.

Procedura wchodzenia do budynku i przebywania na terenie szkoły

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

  2. Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).

  3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.

  4. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.

  5. Opiekunowie odprowadzający i odbierający dzieci ze szkoły mogą wchodzić wyłącznie do strefy rodzica zachowując zasady:

1 opiekun z dzieckiem/dziećmi, dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m, dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m, opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli, m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.

  1. Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (jeżeli wymagają tego aktualne przepisy prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.

  2. Ogranicza się gromadzenie się uczniów na terenie szkoły, w tym rezygnuje się z organizowania szkolnych przedstawień, akademii, apeli i innych uroczystości.
    Przy wejściu do budynku szkoły każda osoba wchodząca dezynfekuje ręce i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia lub do szatni.

  3. Ogranicza się do niezbędnego minimum przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych
    obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
    Wszystkie osoby przebywające na terenie placówki zobowiązane są zachować dystans społeczny wynoszący minimum 1,5 m.

  4. Nie wolno przychodzić do szkoły osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni miały lub mają kontakt z osobami przebywającymi na kwarantannie lub pozostającymi w izolacji.

  5. Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.

  6. Przy wejściu do budynku szkoły zamieszczono informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

  7. Uczniowie rozpoczynają lekcje zgodnie z planem i udają się do przypisanych sal, a po ostatnich
    w danym dniu zajęciach sprowadzani są do szatni przez nauczyciela, z którym mają ostatnią lekcję.

  8. W celu uniknięcia częstej zmiany pomieszczeń każdy zespół klasowy ma zajęcia w jednej sali lekcyjnej. Wyjątkiem są lekcje chemii, fizyki, informatyki, wychowania fizycznego i języka obcego. Na te zajęcia uczniowie udają się do wskazanych w planie lekcyjnym sal.

  9. W każdej sali znajduje się pojemnik z płynem dezynfekcyjnym, uczniom i pracownikom zaleca się dezynfekowanie rąk każdorazowo po wejściu i przed wyjściem z sali.

  10. Zaleca się, by w salach uczniowie zajmowali stałe miejsca i nie zmieniali ich.

  11. Nauczyciele prowadzą zajęcia w salach, które są przypisane do zespołów klasowych.

  12. Klucze do sal nauczyciele zostawiają po każdej lekcji w wyznaczonych miejscach:

pokój nauczycielski budynek A piętro - sale 11A, 12A, 13A, 14A, 15A, 16A, 2B, 3B, 4B, 5B

gablota przy wejściu głównym – sale 1A, 2A, 3A, 4A, 5A, 6A

pokój nauczycielski budynek B - sale 1C, 2C, 3C, 4C, 5C, 6C, 7C

pokój nauczycielski budynek D piętro- sale 11D, 12D, 13D, 14D, 15D, 16D 17D oraz sale 12C, 13C, 10C, 15C, 16C, 17C, 18C

zaplecze sali 7D – sale 1D, 2D, 3D, 4D, 5D, 6D 7D

  1. Przy wejściach do budynku szkoły umieszczone są informacje o obowiązku dezynfekowania rąk, instrukcje użycia środka dezynfekującego, inne informacje dotyczące zagrożenia COVID-19, numery telefonów do powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.

  2. Przy wejściach do budynku szkoły umieszczone są stanowiska do dezynfekcji rąk. Płyn dezynfekujący zapewnia szkoła.

  3. Zasady korzystania z szatni:

uczniowie korzystają z boksów starając się zachować dystans 1,5 m lub stosując osłony na usta i nos.

jeśli w boksie znajduje się już kilka osób, co uniemożliwia osobie wchodzącej zachowanie odpowiedniego dystansu, uczeń siada na ławce zachowując odstęp 1,5 m od innych oczekujących i korzysta z boksu dopiero, gdy jest możliwe zachowanie dystansu lub wchodzi w maseczce.

  1. Po zakończeniu zajęć uczniowie udają się bezpośrednio do szatni lub do świetlicy.

§ 4.

Procedura organizacji zajęć z dziećmi

  1. W szkole obowiązuje reżim sanitarny.

  2. Organizacja pracy i jej koordynacja podporządkowana jest konieczności zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ogranicza gromadzenie się uczniów na terenie szkoły.

  3. Realizację powyższego zadania zapewnią:

różne godziny rozpoczynania lekcji przez uczniów poszczególnych oddziałów,

różne godziny kończenia lekcji przez uczniów poszczególnych oddziałów,

różne wejścia do budynku szkoły przypisane dla uczniów poszczególnych oddziałów,

odbywanie lekcji w salach przypisanych dla danego oddziału,

nadzór nauczycieli i innych pracowników szkoły nad uczniami, który ma zapewnić
w miarę możliwości zachowanie między nimi dystansu społecznego, regularne mycie i dezynfekowanie rąk, przypominanie o niedotykaniu twarzy,

wypełnienie i dostarczenie do szkoły przez rodziców/prawnych opiekunów uczniów Załącznika nr1, który stanowi potwierdzenie zapoznania się rodziców/prawnych opiekunów z postanowieniami niniejszej procedury.

  1. Każda grupa uczniów przebywa w ciągu dnia w wyznaczonej i stałej sali lekcyjnej, przechodząc do innych sal wyłącznie na zajęcia tego wymagające, tj. informatyki, języka angielskiego, wychowania fizycznego, fizyki i chemii.

  2. W salach lekcyjnych odległość między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów wynosi co najmniej 1,5 m, w miarę możliwości pozostawia się wolną ławkę w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela, a przed rozpoczęciem zajęć powierzchnia dotykowa biurka powinna zostać zdezynfekowana.

  3. Uczniowie klas I – VIII wchodzą do szkoły zgodnie z grafikiem:

klasy I – III – wejście główne

klasy IV –VI – wejście od strony boiska szkolnego (patio, budynek A)

klasy VII – VIII – wejście od strony boiska szkolnego (patio, budynek D)

  1. Zaleca się ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów.

  2. W miarę potrzeb szkoła zapewnia nauczycielom maseczki, rękawiczki jednorazowe i środki do dezynfekcji.

  3. Wszystkie osoby przebywające na terenie szkoły bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.

  4. Nauczyciele zobowiązani są do prowadzenia działań profilaktycznych podczas pobytu dziecka w szkole (np. przypominania i wymagania przestrzegania ogólnych zasad profilaktyki).

  5. Nauczyciele świetlicy prowadzący zajęcia opiekuńczo – wychowawcze powinni w szczególności:

systematycznie przypominać  dzieciom obowiązujące w szkole zasady bezpieczeństwa i higieny;

zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce z użyciem ciepłej wody i mydła, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z  zajęć  na powietrzu;

wdrażać dzieci do stosowania ochrony podczas kichania i kaszlu, zasłaniania łokciem ust i nosa;

wdrażać dzieci do unikania dotykania twarzy: oczu, nosa i ust oraz unikania wkładania przedmiotów, zabawek, palców do ust;

zachęcać dzieci do zachowania odpowiedniego dystansu pomiędzy sobą.

  1. Przebywając w szkole, dzieci nie są zobligowane do korzystania z osłony ust i nosa pod warunkiem zachowania bezpiecznego dystansu.

  2. Znajdujące się w salach przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, zostają usunięte lub zabezpieczone w sposób uniemożliwiający do nich dostęp.

  3. Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć (m.in. techniki, muzyki, plastyki itp.) należy dezynfekować po każdym użyciu.

  4. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym, w tornistrze lub w szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.

  5. Uczniowie nie powinni przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały przyniesionych przedmiotów innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki.

  6. Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe są regularnie czyszczone z użyciem parownicy, wody z detergentem i innych środków dezynfekujących.

  7. W sali gimnastycznej podłoga jest myta przy użyciu wody z detergentem i dezynfekowana po każdym dniu zajęć, a sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.

  8. W dni nauki szkolnej sale i części wspólne wietrzone są co najmniej raz na godzinę.

  9. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.

  10. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki.

  11. Zajęcia pozalekcyjne odbywają się po zakończeniu zajęć obowiązkowych organizowanych w szkole, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.

  12. W porozumieniu z rodzicami dzieci z chorobami przewlekłymi dyrektor szkoły wprowadza dodatkowe środki ostrożności dotyczące ich funkcjonowania w szkole, m.in. obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, a w przypadku braku możliwości zachowania dystansu obowiązek osłony ust i nosa maseczką.

  13. Pracownicy administracji i obsługi ograniczają do niezbędnego minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki.

  14. Rezygnuje się z tradycyjnej uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego na rzecz spotkań zespołów klasowych z wychowawcami klas.

§ 5.

Procedura przebywanie dzieci na świeżym powietrzu

  1. Dzieci pod opieką nauczyciela mogą przebywać na świeżym powietrzu na terenie patio lub boiska przy zachowaniu bezpiecznej odległości z uwzględnieniem zmianowości grup.

  2. Przy organizacji wyjść poza teren szkoły zaleca się wybór miejsc otwartych, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.

  3. Po powrocie do budynku szkoły obowiązkowo należy dopilnować dokładnego umycia rąk przez dzieci (z użyciem mydła). Dorośli myją i dodatkowo dezynfekują ręce.

  4. Nauczyciel przestrzega zasady, aby zabawy z dziećmi były organizowane zgodnie z wymogami reżimu sanitarnego.

§ 6.

Procedura spożywania posiłków

  1. Przy organizacji żywienia w szkole, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzone zostają zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników.

  2. Pracownicy zachowują odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – stosują środki ochrony osobistej.

  3. Pracownicy zobligowani są zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej.

  4. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii stosują maseczkę.

  5. Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

  6. Korzystanie z obiadów odbywa się w szkolnej stołówce, w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu.

  7. Odległość między stolikami wynosi co najmniej 1,5 m.

  8. Posiłki wydawane są zmianowo podczas 2 przerw obiadowych, uczniowie spożywają obiady w stałych grupach. Czyszczenie i dezynfekcja blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie należy do obowiązków pracowników kuchni.

  9. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentów temperaturze min. 60°C i wyparzane.

  10. Z obszaru sali jadalnej zostają usunięte dodatki (np. chleb, pieczywo, serwetki). Są one wydawane bezpośrednio przez obsługę.

  11. Dania i produkty są podawane przez osoby do tego wyznaczone.

  12. Podczas przerw dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki te mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

  13. Nie organizuje się poczęstunków ani wspólnych degustacji potraw.

§ 7.

Procedura korzystania z zasobów biblioteki szkolnej

  1. Korzystanie z biblioteki szkolnej odbywa się wg harmonogramu ustalonego przez nauczycieli biblioteki.

  2. Pracownik biblioteki wyznacza miejsce składowania oddawanych książek oznaczone datą, w której zostały przyjęte.

  3. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 2 dni w wyznaczone miejsce, pudełko, regał. Po przyjęciu książek od ucznia należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.

  4. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczenia do czasu zakończenia kwarantanny. Po tym okresie włączyć do użytku.

§ 8.

Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni

  1. Przy wejściu głównym znajdują się numery telefonów do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.

  2. Wszyscy pracownicy wchodząc do budynku szkoły korzystają z płynu dezynfekującego do rąk.

  3. Pracownik portierni ma obowiązek dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.

  4. Pracownicy obsługi mają obowiązek zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji oraz dozowników z mydłem.

  5. Wszyscy pracownicy powinni regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety.

  6. Szkoła dysponuje termometrem bezdotykowym, w razie zastosowania jest on dezynfekowany po użyciu w danej grupie.

  7. Nauczyciele dbają o wietrzenie sali lekcyjnej po zakończeniu swojej lekcji z daną klasą oraz przed pierwszą godziną lekcyjną w danym dniu.

  8. W razie potrzeby pracownik otrzymuje: maseczkę lub przyłbicę do zasłaniania ust i nosa, dostępne rękawiczki jednorazowe oraz zapoznaje się z instrukcjami (załącznik nr 3): jak skutecznie dezynfekować ręce, jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice, jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę.

  9. Pracownik samodzielnie dezynfekuje przyłbicę.

  10. Pracownicy obsługi na bieżąco dbają o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.

  11. Wszelkie prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych, poręczy, klamek, powierzchni płaskich, stołów, zabawek, włączników, itd., dokumentuje się wg załączonego wzoru (załącznik nr 4 ).

  12. Czynności porządkowe wykonywane są w czasie nieobecności uczniów w pomieszczeniu, aby dzieci nie wdychały oparów środków służących do dezynfekcji.

  13. Pracownicy obsługi przeprowadzający dezynfekcję mają obowiązek ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.

  14. Na terenie szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń sanitarno-higienicznych, zostały powieszone instrukcje prawidłowego mycia rąk, dezynfekcji rąk, prawidłowego zdejmowania maseczki oraz prawidłowego zdejmowania rękawiczek.

  15. Szkoła zapewnia pojemniki do wyrzucania masek i rękawic jednorazowych.

  16. Dyrekcja monitoruje codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w stołówce, klawiatur, włączników oraz codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.

  17. Przed rozpoczęciem roku szkolnego przeprowadzona zostaje kontrola pracy systemu wentylacyjnego, w tym przegląd techniczny i sanitarny, a w trakcie użytkowania stały monitoring bezpieczeństwa systemu.

  18. Każdy podmiot zewnętrzny korzystający z pomieszczeń szkoły jest zobowiązany do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.

§ 9.

Procedura postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia
u dziecka lub pracownika szkoły

Podejrzenie zakażenia u dziecka:

  1. Szkoła opracowała i stosuje sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość (dziennik elektroniczny, e-mail, telefon).

  2. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), niezwłocznie powiadamia o tym fakcie pielęgniarkę szkolną i dyrekcję.

  3. Uczeń, u którego wystąpiły objawy mogące sugerować zakażenie koronawirusem, zostaje odizolowany w odrębnym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób. Szkoła niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).

  4. W szkole wyznaczone jest pomieszczenie służące do odizolowania dziecka, u którego zaobserwowano oznaki chorobowe. W pomieszczeniu tym dziecko z podejrzanymi objawami przebywa w  oczekiwaniu na  rodziców/opiekunów prawnych.

  5. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa.

  6. Sala do izolacji wyposażona jest w środki ochrony osobistej: maseczka/przyłbica, rękawiczki, środki do dezynfekcji, leżanka dla dziecka.

  7. Rodzice/opiekun ma obowiązek natychmiastowej reakcji na informację i odbiór dziecka, bez zbędnej zwłoki.

  8. W stanie wyższej konieczności, jeżeli stan zdrowia dziecka znacząco pogarsza się przed przybyciem jego rodzica/prawnego opiekuna, dyrektor szkoły wzywa pogotowie ratunkowe i przekazuje informacje na temat stanu zdrowia dziecka.

  9. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz dezynfekcji. Dalsze czynności zostaną ustalone po kontakcie z pracownikami stacji sanitarno – epidemiologicznej.

Podejrzenie zakażania u pracownika:

  1. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie zdrowe osoby, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na chorobę zakaźną.

  2. Podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka dyrektor w miarę możliwości stosuje rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.

  3. Pracownicy szkoły w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności.

  4. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika).

  5. W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole, dyrektor kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

  6. Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.

  7. Ustala się miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem i przeprowadza dodatkowego sprzątanie oraz dezynfekcję powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

  8. W przypadku potwierdzenia choroby jednego z pracowników, Dyrektor powiadamia pozostałych pracowników, którzy mieli kontakt z chorym.

  9. Pracownicy szkoły zobowiązani są do ścisłego stosowania się do wydawanych instrukcji i poleceń pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zasady ogólne:

  1. W przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia na terenie szkoły, ustala się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba lub dziecko podejrzane o zakażenie i stosuje się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnoszących się do osób,  które miały kontakt z zakażonym.

  2. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest poddane  gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych (klamek, poręczy, uchwytów itp.).

  3. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia COVID-19.

  4. Zawsze w przypadku wątpliwości dyrektor zwraca się do właściwej powiatowej stacji sanitarno – epidemiologicznej w celu konsultacji i uzyskania porady.

  5. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.

  6. Numery telefonów stacji sanitarno-epidemiologicznej, służb medycznych oraz rodziców dzieci przebywających w szkole znajdują się w sekretariacie szkoły oraz gabinecie dyrektora.

§ 10.

Procedura szybkiej ścieżki komunikacji z rodzicem/opiekunem prawnym dziecka

  1. Rodzic pozostawia w szkole aktualny telefoniczny kontakt do siebie z podziałem na poszczególne dni tygodnia, tak żeby dostępność była natychmiastowa.

  2. Rodzic/opiekun prawny zobligowany jest do pozostawania w stałej dostępności telefonicznej.

  3. W przypadku zmiany numeru telefonu rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia placówki o zmianie danych kontaktowych.

  4. Z kontaktu telefonicznego korzysta się w sytuacjach szczególnych, typu: choroba dziecka, inne zagrożenie.

  5. W sytuacjach typowych kontakt z rodzicem/opiekunem prawnym odbywa się w sposób ustalony przez nauczyciela.

  6. Rodzic/opiekun prawny w razie wezwania, zobowiązany jest do natychmiastowego odebrania przebywającego w izolatorium dziecka.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z dniem 1 września 2021 r.

  2. Obowiązują do odwołania.

  3. W chwili zaostrzenia przepisów sanitarnych w związku z rozwojem pandemii wprowadza się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów i pracowników, w takiej sytuacji możliwe są też kolejne obostrzenia.