Zasady prowadzenia nauczania na odległość

w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich

od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.

Szanowni Państwo - Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie.

Ze względu na ogłoszenie stanu epidemii w Polsce zajęcia szkolne będą zawieszone do 10.04.2020 r. włącznie. Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyło możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

W związku z tym w naszej szkole obowiązywać będą następujące zasady nauki zdalnej:

1. 25 marca rozpoczyna się kontynuacja realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego.

2. Podstawowymi sposobami komunikacji między nauczycielami, rodzicami i uczniami są: strona internetowa szkoły oraz poczta e-mail (adresy nauczycieli znajdują się w zakładce Pliki). Można również wykorzystać inne dostępne sposoby kontaktu.

3. Uczniowie regularnie zapoznają się z treściami przesyłanymi przez nauczycieli i wychowawców poprzez stronę internetową i pocztę elektroniczną oraz systematycznie wykonują zadania przesyłane przez nauczycieli.

4. Nauczyciele zamieszczają materiały i zadania do wykonania przez uczniów na stronie internetowej sp1konskie.pl zgodnie z dotychczas obowiązującym planem lekcji na dany dzień.

5. Na stronie szkoły znajduje się zakładka Zdalne nauczanie, a w niej podstrony dla każdego ciągu klas.

sp1konskie.pl Aktualności Zdalne nauczanie

Tam nauczyciele przedmiotów będą zamieszczać tematy zajęć na poszczególne dni tygodnia wraz ze wskazówkami do pracy samodzielnej i terminami realizacji.

6. Nauczyciele w nazwie pliku podają datę i temat lekcji.

7. Terminy realizacji zajęć powinny być nie krótsze niż jeden dzień i nie dłuższe niż tydzień.

8. Zamieszczone notatki do zajęć, karty pracy można wydrukowywać i gromadzić w zeszytach przedmiotowych.

9. Zajęcia powinny zawierać minimum programowe gwarantujące realizację postawy programowej. Nie zaleca się tworzenia materiałów obszernych i trudnych do realizacji samodzielnie przez ucznia.

10. Zajęcia powinny zawierać element kontrolny (krótkie zadanie do rozwiązania i przesłania odpowiedzi celem potwierdzenia realizacji zajęć.)

11. Nauczyciel wskaże warunki zaliczenia materiału z danego tematu.

12. Podczas planowania zajęć zaleca się minimalizowanie czasu pracy ucznia przed ekranem komputera.

13. Nauczyciel prowadzi dokumentację zajęć (na podstawie przesłanego przez dyrektora wzoru) zawierającą w szczególności:

· temat zajęć,

· liczbę osób uczestniczących (na podstawie przesłanych zadań, patrz: p.10),

· oceny wystawione zgodne z PSO,

· oceny wystawiane z prac zaliczeniowych i testów nauczyciel przesyła na skrzynkę mailową ucznia.

14. Nauczyciele analizują i dokonują ewentualnej modyfikacji programów nauczania tak, by umożliwiały pracę zdalną.

15. Szkolni pedagodzy pełnią dyżur dla uczniów i rodziców w dotychczas ustalonych godzinach - komunikują się przez e-maile i w razie potrzeby podejmują decyzję o innych sposobach dalszego kontaktu.

16. Dyrektor opracowuje i upublicznia harmonogram konsultacji z poszczególnymi nauczycielami dla rodziców i uczniów za pomocą wskazanych narzędzi teleinformatycznych.

17. Nauczyciele mają obowiązek zapoznać się i przestrzegać zapisów zawartych na stronie MEN: https://www.gov.pl/web/edukacja/ksztalcenie-na-odleglosc--nowe-regulacje-prawne

18. Zobowiązuję wszystkich pracowników do śledzenia na bieżąco szkolnej strony internetowej, na której będą pojawiać się kolejne wytyczne i ogłoszenia.

Jarosław Drzazga