"Patriotyzm nie polega na przekrzykiwaniu się kto Polskę bardziej kocha. Rzecz w tym, aby po cichu, z zaciętymi zębami, nieco pochylonym karkiem, ale z podniesioną głową żyć w niej i nie uciekać…"

Zadanie 7.

Przygotowanie Kodeksu Postaw Patriotycznych.

W ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Szkoła Młodych Patriotów” wybrani uczniowie wzięli udział w zajęciach, podczas których opracowali Kodeks Postaw Patriotycznych. W trakcie zajęć dyskutowano nad tym - Co to jest patriotyzm? Kim jest patriota? Jak powinien zachować się patriota? Co należy robić, aby być prawdziwym patriotą? Później zespoły uczniowskie przystąpiły do opracowania kodeksu. Na kartkach szarego papieru powstawały mapy myśli. Na koniec liderzy przedstawili efekty pracy swoich grup. Propozycje pracujących grup przedstawiają się następująco:

- dbaj o zachowanie polskich tradycji

- mów z dumą o swojej ojczyźnie

- pamiętaj o bohaterach narodowych

- broń honoru ojczyzny

- odwiedzaj groby bohaterów narodowych

- szanuj język ojczysty

- pamiętaj o świętach narodowych

- szanuj historię ojczyzny

- dbaj o symbole narodowe

- uczęszczaj na lekcje historii

- szanuj mienie narodowe

- pamiętaj o historii swojego kraju

- nie bój się mówić o swojej ojczyźnie

- dbaj o dobre imię swojej szkoły lub pracy

- bierz udział w akcjach charytatywnych

- reprezentuj swój kraj.

Zauważono, że proponowane zagadnienia, działania, postawy zbyt mocno wiążą się z przeszłością historyczną, za mało zaś są związane z czasami teraźniejszymi i przyszłością. Po wspólnym przedyskutowaniu i analizie wypracowanych propozycji nasz szkolny Kodeks Postaw Patriotycznych został ostatecznie sprecyzowany. Poniżej przedstawiamy jego podstawowe i według nas najważniejsze zagadnienia:

- jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami

- szanujemy polskie symbole narodowe

- pamiętamy o polskich bohaterach

- przestrzegamy postanowień zawartych w konstytucji

- szanujemy kulturę, tradycję i język ojczysty

- uczymy kolejne pokolenia szacunku do kultury, języka i tradycji

- jesteśmy tolerancyjni wobec innych narodów

- znamy historię naszego kraju

- okazujemy miłość i szacunek do ojczyzny

- dbamy o środowisko

- celebrujemy święta narodowe.

Opiekunowie: Katarzyna Gloger (nauczyciel historii) Marta Długosz (nauczyciel historii)